Kotvičník zemný

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Hovorí sa mu aj rastlinná modrá pilulka alebo životabudič. Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) skutočne obsahuje vysokú hladinu fytosterolov, ktoré pozitívne ovplyvňujú plodnosť, libido a funkciu prostaty. Športovcom môže pomôcť zvýšiť výkonnosť, pracovne vyťaženým ľuďom pomáha vyrovnať sa so stresom, nespavosťou či podráždenosťou. Napriek tomu, že výťažky z neho obsahujú rôzne doplnky (aj tie na erekciu a potenciu), obľuba čistej rastliny stále rastie.

Kotvičník zemný charakteristika

Kotvičník zemný čiže Tribulus Terrestris je pre svoje účinky jednou z najviac obľúbených bylín na svete. Má pozitívny vplyv na ľudský organizmus a je právom označovaný ako zázračná bylina. Jedným z hlavných dôvodov je jeho vplyv na produkciu hormónov, teda tvorbu testosterónu u mužov a estrogénu u žien. Túto bylinu využívali už starovekí liečitelia v Indii, Číne a Mezopotámii, pre jej močopudné antiseptické a protizápalové účinky.

Má priaznivé účinky aj na omladenie tela a plodnosť, obsahuje veľké množstvo saponínov, ktoré sú pre ľudský organizmus vhodné pri náročnejšom cvičení a posilňovaní, pomáha zvýšiť silu a podporuje rast svalov. Tribulus Terrestris napomáha k lepším výkonom, je pomocníkom pri regenerácii svalstva a tiež podporuje vyššiu sexuálnu aktivitu. Je preto prírodnou alternatívou k syntetickým metabolickým prípravkom.

Dôležité látky obsiahnuté v byline

Kotvičník zemný je zaujímavý svojím zložením, pričom rastlina sa využíva celá, nielen jej plody či listy. Samozrejme, plody či kvety obsahujú mierne odlišné látky, tie sa však skvele dopĺňajú a aj preto má táto rastlina také pozitívne účinky.

Rastlina obsahuje predovšetkým sapogeníny (chlorgenín, ditigenín, diosgenín, ruskogenín a trogoghenín). Okrem toho je Kotvičník bohatý na alkaloidy (harmin a harman), tiež na bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, triesloviny a živicu. Obsahuje fytosteroly a steríny, rovnako tak niektoré časti rastliny obsahujú aj vitamíny a minerály.

Žlté kvety Tribulus Terrestris obsahujú steríny (najmä stigmasterín, campestrin a beta-sitosterín). Nachádzajú sa tu aj steroidy (diosgenín, ale aj flavonoid campherol, alkaloidy, rutín a quercetín). Plody sú najbohatším zdrojom prírodných anabolických steroidov (fytosterolov). V semenách aj v plodoch sa nachádzajú alkaloidy, oleje, kyselina linolová a linoleová, kyselina stearová a kyselina behenová. Tieto časti rastliny sú taktiež bohaté na živicu.

Listy a vňať Kotvičníka obsahujú alkaloidy, triesloviny, flavonoidy, steroidné saponíny a živicu. Listy sú tiež bohaté na vitamín C. Spolu s vňaťou majú v sušine tiež bielkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu a minerálne látky. Koreň rastliny je bohatý najmä na fytosteroly. Kotvičník je unikátny najmä zmesou fytosterolov, nachádzajúcich sa v jeho koreňoch, vďaka čomu sú korene často využívané ako základ výživových doplnkov na zlepšenie vitality tela a podporu pohlavných funkcií.

Priaznivé účinky Kotvičníka zemného

Ako sme už spomínali vyššie, Kotvičník zemný má mimoriadne účinky na zvýšenie vitality, obranyschopnosti organizmu, podporuje sexuálnu aktivitu, plodnosť a tiež upravuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

U mužov starších ako 40 rokov zvyšuje hladinu testosterónu až o 30%, znižuje vnútorné napätie, zvyšuje záujem o sexuálny život, zvyšuje objem svalovej hmoty na úkor tuku a obnovuje životný elán a vitalitu.

U žien starších ako 40 dochádza k zvýšeniu hladiny hormónu estradiolu a tiež k nárastu sexuálneho apetítu. Ďalej Kotvičník potláča napätie, nespavosť, depresie, návaly tepla či zmeny nálad a podráždenosti, čím zmierňuje negatívne prejavy klimaktéria.

Kotvičník tiež rozpúšťa močové kamienky, podporuje tvorbu žalúdočných štiav, zlepšuje črevnú peristatiku, pôsobí žlčopudne a žlčotvorne, znižuje hladinu krvného cholesterolu (o 25-30 %), pôsobí ako veľmi účinné antisklerotikum, znižuje hladinu tukov v krvi, normalizuje krvnú zrážanlivosť (ak je zvýšená), pôsobí tiež ako výborný liek pri diabete II. typu a je tiež vhodný pre športovcov, kde podporuje nárast svalovej hmoty.

Účinky byliny Tribulus Terrestris v skratke

  • podporuje rast svalov
  • regeneruje svaly po záťaži
  • zvyšuje výdrž a silu
  • podporuje šprintérsku rýchlosť
  • má pozitívny vplyv na imunitný systém
  • zlepšuje potenciu a zvyšuje libido
  • dopĺňa výživu k podpore spermatogenéze
  • pomáha pri problémoch s prostatou

Podľa vedcov konzumovanie Kotvičníka navyšuje hladinu testosterónu až o 30 %. Táto bylina mení pomer medzi svalmi a tukmi v prospech svalov. Veľmi vhodný je pre mužov starších ako 35 rokov, v tomto veku u nich vrcholí produkcia testosterónu.

Výskyt a pestovanie rastliny

Tribulus Terrestris je zelená rastlina so žltými kvetmi, ktorá je nenáročná na okolité podmienky. To znamená, že môže rásť na suchých miestach, na pastvinách, ale aj pozdĺž riek či vo voľnej pôde. Rastlinu bežne nájdeme na území Ázie, Afriky, Európy aj Oceánie – pre jej kvalitný účinok nie je dôležitý kontinent, ale podmienky na mieste jej rastu. Rastlina pochádza z Ázie, no dnes sa hojne vyskytuje napríklad aj na Balkáne. Známy je napríklad bulharský Kotvičník zemný, ktorý obsahuje mimoriadne vysokú koncentráciu látky zvanej protodioscín, ktorá je dôležitá pre mužov z pohľadu erekcie a potencie.

Kotvičník zemný môžete pestovať aj doma, na záhrade alebo v črepníku, kvetináči s priemerom aspoň 20 centimetrov. Rastline sa dobre darí na suchých a slnečných miestach. Ak sa ju rozhodnete pestovať doma, majte na pamäti, že zber je len raz do roka. Dôležité je, aby mala dostatok slnka, nebola vystavená príliš veľkej vlhkosti a aby ste ju ochránili pred škodcami a chorobami. Pestovať ju môžete vnútri aj vonku, pri pestovaní v skleníku dajte pozor na vošky. Semená rastliny saďte v období od konca marca do konca apríla. Ak ju chcete pestovať v záhrade, môžete ju sadiť aj do zeme, ideálnejší je však záhradnícky substrát s pieskom. Ak budete rastlinu siať do zeme, dodržujte odstup aspoň 25 cm. Mladá rastlina je citlivá na hubové choroby, takže ak ju máte vnútri, nezabúdajte dostatočne vetrať. Kotvičníku často zvyknú padať vyklíčené rastliny, preto stonky rýchlo odoberte, aby nezačali hniť a neovplyvnili ďalšie rastliny.

Čaje a tabletky s výťažkom z Kotvičníka

Ak sa vám nechce práve babrať s pestovaním celej rastliny, výťažky z nej nájdete v čajoch či tabletkách. Čaj si môžete kúpiť alebo pripraviť doma. Ak sa rozhodnete pre kupované čaje, nájdete ich vo vrecúškovej forme. Doma si môžete spraviť čaj alebo odvar z jednej lyžičky sušenej byliny, ktorú zalejete zhruba 0,5 l vody a necháte lúhovať 10 minút. Nakoniec vypijete precedený čaj. Užívajte jeden čaj denne, pri tabletkách najviac 2 tabletky denne.

Kotvičník zemný kúpite aj ako samostatný výživový doplnok, ak však chcete riešiť mužskú potenciu a libido, odporúčame prípravky, ktoré podporujú erekciu, sexuálnu výdrž a chuť na sex celkovo. Ich zloženie je prispôsobené pozitívnemu účinku na potenciu a plodnosť a Tribulus Terrestris je vo väčšine prípadov základom ich zloženia, vrátane ďalších extraktov liečivých bylín, vitamínov a minerálov, ktoré majú priaznivý vplyv na libido a erekciu. Tieto tabletky sú voľne dostupné, bez lekárskeho predpisu, užívajú sa jednoducho a bez vedľajších účinkov.