Z denníka Ilony Andrássyovej: Ženy a vojna…

Ilona Andrássyová bola vnučkou Júliusa Andrássyho, politika veľkého formátu, významnej osobnosti rakúsko-uhorského vyrovnania. Ilona bola vzdelaná žena, hovorila viacerými jazykmi, zaujímala sa o politiku a umenie. V roku 1909 sa vydala za milovaného snúbenca, grófa Pála Esterházyho. Zo svojho sídla v kaštieli v Pápe pravidelne chodievali do „budapeštianskeho sveta“, do Viedne, v lete chodievali do Talianska a do Álp poľovať na kamzíky. Žili život aristokracie plný príjemných spoločenských povinností. Prvá svetová vojna významne zasiahla do jej života. Ilona sa prihlásila, ako v tom čase veľa mladých aristokratiek, do Červeného kríža. V úryvku prinášame krátke zamyslenie Ilony Andŕassyovej nad nezmyselnosťou vojny a poslaním žien vo vojnových konfliktoch.

Zápis z mája 1916:

Prestrelka je veľmi silná, autá neustále privážajú ranených, je ich veľa, a s akými zraneniami! Nemožno rozoznať, či tí chrčiaci, revúci roztrhaní muži sú mladí, či starí, a ešte menej si predstaviť, že tie tváre sa niekedy aj usmievali. Vytekajúce mozgy, zlomené kosti, visiace končatiny. Uniformy, ktoré sú samá krv, a blato z nich treba zostrihávať. Deň-noc sa operuje. Plytvám drahým morfiom, lebo tento zázračný liek je jedinou útechou na duševný i telesný bôľ.  Mŕtvych je toľko, že ich ukladajú na chodby. Všetci plačúci, nariekajúci muži volajú ženu, manželku, milenku – vždy len ženu, aby im pomohla. Svoju prácu vykonávam mechanicky, s nezaslzenými očami. Len sem-tam pohladkám niektorým ruku, iným tvár. Ak mám trochu času, pýtam sa, komu mám napísať, kam a čo odkazuje domov. V noci potom vo svojej izbe vyberiem papiere a píšem lživé správy o pokojnej, peknej hrdinskej smrti. Robím to, čo asi urobili aj so mnou… Och, to podozrenie ma privádza do zbláznenia a moje srdce začína divo biť.

Sú chvíle, keď som rozhodnutá, že už viac nebudem ošetrovať, odhodím všetko. Nebudem upokojovať, ani utešovať, ale vyjdem na front a budem nabádať vojakov, aby sa zbratali a objali s nepriateľom. To by bola skutočná úloha žien v každej krajine, kde strieľajú pušky a vybuchujú granáty.

Úryvok pochádza z knihy Iloncsi – Z vojnového denníka Ilony Andrássyovej. Denník je unikátnym pohľadom aristokratky, zdravotnej sestry, no najmä citlivej a vzdelanej ženy na udalosti prvej svetovej vojny.

Denník Ilony Andrássyovej je jedným z najsilnejších svedectiev z obdobia prvej svetovej vojny. Pre slovenského čitateľa je zaujímavý nielen svojim jedinečným príbehom, ale aj faktom že veľká časť udalostí, ktorých sa týka sa odohrala na území dnešného Slovenska.

Do ucelenej knižnej podoby denník spracoval Lajos Kovács. Do slovenčiny knihu preložila Anna Šimkuličová.

B5, tvrdá väzba, 256 strán, slovenský  jazyk

Cena publikácie je 17 € + poštovné a balné.  Knihu je možné objednať na: objednavkaknihy@gmail.com

Knihu zasielame po zaplatení predfaktúry, prípadne na dobierku (doplatok 1 €).

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.