Z denníka Ilony Andrássyovej: Zmierenie nepriateľských vojakov

Ilona Andrássyová bola vnučkou Júliusa Andrássyho, politika veľkého formátu, významnej osobnosti rakúsko-uhorského vyrovnania. Ilona bola vzdelaná žena, hovorila viacerými jazykmi, zaujímala sa o politiku a umenie. V roku 1909 sa vydala za milovaného snúbenca, grófa Pála Esterházyho. Zo svojho sídla v kaštieli v Pápe pravidelne chodievali do „budapeštianskeho sveta“, do Viedne, v lete chodievali do Talianska a do Álp poľovať na kamzíky. Žili život aristokracie plný príjemných spoločenských povinností. Prvá svetová vojna významne zasiahla do jej života. Ilona sa prihlásila, ako v tom čase veľa mladých aristokratiek, do Červeného kríža. Úryvok opisuje scénu zmierenia rakúsko-uhorského a talianského vojaka.

Zápis zo dňa 10. apríla 1916:

Dnes priniesli zranených Talianov. V noci bol šturm na Kleine Paale. Zaujali sme tam talianske pozície, ale bolo to zbytočné, lebo na ostatných miestach sa front ani len nepohol. Boj prebiehal za mesačného svitu, pod bielou prikrývkou. Jeden dôstojník, ktorý sa zúčastnil útoku a bol len ľahko zranený, rozprával, že mal dojem, akoby bol uprostred nadpozemského boja duchov. Ranení sú ešte veľmi rozrušení, revú, trasú sa, plačú a smejú sa. Ešte je v nich pomätenosť zo šturmu.

Počas inšpekcie zrazu počujem v jednej nemocničnej izbe veľký hluk:

Du Hund, du Schweinekerl! Wart´ nur jetzt kriegest du´s! Druhý taliansky hlas zaštikúta, hreší: „Sacra tedeski!“ Vbehnem do izby a čo vidím? Dvaja ranení jeden Štajerák a jeden Talian, jeden s vážnym zranením hlavy, druhý s priestrelom pľúc, potácajúc sa a chrčiac, s nenávistným pohľadom, trhajú jeden z druhého obväzy. Skočím medzi nich, Štajeráka zadržím a  vtlačím do postele. Chudák, je taký slabý ako mucha. Postavím sa pred neho a dvoma rukami odtláčam Taliana. Náhle sa prestávajú biť a preľaknuto sa na mňa pozerajú.

Tu nie sú žiadni vojaci, – kričím, – kde sú tu uniformy?  Vy, somári! Sú tu len nočné košele a dvaja chorí ľudia! Nie sú tu Taliani ani Nemci! A hneď nech je tu ticho! Zrazu akoby vytriezveli. Talian si sadol na kraj postele a plače. Ukazuje na Štajeráka: – To on začal. Prikážem Štajerovi, aby ihneď podal ruku „mit dem kranken Bruder“, načo sa aj on rozplače, sadne si na posteľ k Talianovi a objíme ho.

Úryvok pochádza z knihy Iloncsi – Z vojnového denníka Ilony Andrássyovej. Denník je unikátnym pohľadom aristokratky, zdravotnej sestry, no najmä citlivej a vzdelanej ženy na udalosti prvej svetovej vojny.

Denník Ilony Andrássyovej je jedným z najsilnejších svedectiev z obdobia prvej svetovej vojny. Pre slovenského čitateľa je zaujímavý nielen svojim jedinečným príbehom, ale aj faktom že veľká časť udalostí, ktorých sa týka sa odohrala na území dnešného Slovenska.

Do ucelenej knižnej podoby denník spracoval Lajos Kovács. Do slovenčiny knihu preložila Anna Šimkuličová.

B5, tvrdá väzba, 256 strán, slovenský  jazyk

Cena publikácie je 17 € + poštovné a balné.  Knihu je možné objednať na: objednavkaknihy@gmail.com

Knihu zasielame po zaplatení predfaktúry, prípadne na dobierku (doplatok 1 €).

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.