Z denníka Ilony Andrássyovej: Na poľnom obväzisku

Ilona Andrássyová bola vnučkou Júliusa Andrássyho, politika veľkého formátu, významnej osobnosti rakúsko-uhorského vyrovnania. Ilona bola vzdelaná žena, hovorila viacerými jazykmi, zaujímala sa o politiku a umenie. V roku 1909 sa vydala za milovaného snúbenca, grófa Pála Esterházyho. Zo svojho sídla v kaštieli v Pápe pravidelne chodievali do „budapeštianskeho sveta“, do Viedne, v lete chodievali do Talianska a do Álp poľovať na kamzíky. Žili život aristokracie plný príjemných spoločenských povinností. Prvá svetová vojna významne zasiahla do jej života. Ilona sa prihlásila, ako v tom čase veľa mladých aristokratiek, do Červeného kríža. Úryvok opisuje scénu z poľného obväziska priamo na bojisku.

Zápis zo dňa 26. júna 1916, rok po smrti manžela Pála:

Výročie. Pripomeniem si ho tým, že pôjdem hore na Hilfsplatz. Mariška sa vrátila a vzrušene rozpráva o tom, koľko práce je tam hore a aké nepríjemné sú tie prestrelky.

Cesta hore bola skutočne vzrušujúca. Medzi najrôznejšími detonáciami sme uháňali hore na kopec. Les praskal, vŕzgal. Pri ceste boli prevrátené trénové vozy a mŕtve kone. Na poslednom úseku na nás Taliani strieľali. Hilfsplatz je na chránenom mieste, a teda zraniť sa môže len ten, kto vybehne v ústrety zraneným. Ten hurhaj je ohlušujúci. Jeden sanitár kadet a piati špinaví sanitári robia celú špinavú prácu. Hneď sa pustím do toho aj ja. Uvarím teplý čaj a vlejem aj trochu rumu, ktorý som vzala so sebou. Boj vrcholí. Kadet sa znervózňuje. Jedného sanitára na dvadsať krokov od nás roztrhá granát. Po explózii tam pribehnem: hlavu mu odtrhlo od tela, ktoré je tiež hrôzostrašne zdevastované. Tu už niet pomoci!

Samozrejme, nemôže byť ani reč o tom, že by sa tu mohlo v noci spať. Podvečer zídem na kraj lesa, sadnem si blízko jedného opusteného zákopu a ďalekohľadom pozorujem bojové postavenia. Keď to zbadajú, hneď začnú na mňa strieľať. Potom veľké ticho. Šesť guliek sa zavŕtalo do stromu za mojím chrbtom. Prestali…, čakám…, ale nedeje sa nič.

Dnes je tomu rok! Práve v takom čase trafila Pála nepriateľská guľka. 

Môj útek trval hodinu. Smutná som sa vrátila späť na Hilfsplatz, trochu som sa aj hanbila za tento výlet. Veď už som sa vyrovnala so životom, tak na čo to bolo dobré?!

Úryvok pochádza z knihy Iloncsi – Z vojnového denníka Ilony Andrássyovej. Denník je unikátnym pohľadom aristokratky, zdravotnej sestry, no najmä citlivej a vzdelanej ženy na udalosti prvej svetovej vojny.

Denník Ilony Andrássyovej je jedným z najsilnejších svedectiev z obdobia prvej svetovej vojny. Pre slovenského čitateľa je zaujímavý nielen svojim jedinečným príbehom, ale aj faktom že veľká časť udalostí, ktorých sa týka sa odohrala na území dnešného Slovenska.

Do ucelenej knižnej podoby denník spracoval Lajos Kovács. Do slovenčiny knihu preložila Anna Šimkuličová.

B5, tvrdá väzba, 256 strán, slovenský  jazyk

Cena publikácie je 17 € + poštovné a balné.  Knihu je možné objednať na: objednavkaknihy@gmail.com

Knihu zasielame po zaplatení predfaktúry, prípadne na dobierku (doplatok 1 €).

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.