Ukážka bojov druhej svetovej vojny v Haniske pri Prešove (FOTOREPORTÁŽ)

Klub vojenskej histórie Dukla z Prešova v spolupráci s viacerými klubmi a nadšencami vojenskej histórie pripravil v Haniske (pri Prešove) ukážku bojov z konca druhej svetovej vojny. Hlavným zámerom akcie bolo priblížiť divákom atmosféru bojovej činnosti, ktorá prebiehala medzi ustupujúcimi jednotkami Wehrmachtu a postupujúcou Červenou armádou na sklonku druhej svetovej vojny. Niekoľko desiatok vojakov v dobových uniformách sobotu 29. mája 2010, počas 30-tích minút predviedlo veľmi pútavú bojovú ukážku. Ukážka sa netradične odohrávala na okraji lesa, neďaleko obce Haniska.

Treba pripomenúť, že v lokalite pri obci Haniska boje počas druhej svetovej vojny neprebiehali. V rámci osláv organizovaných obcou Haniska, tak diváci mohli zhliadnuť ukážku bojov predsunutých jednotiek Červenej armády so zvyškami jednotiek Wehrmachtu. Takéto boje sa v roku 1945 bežne odohrávali pri postupe Červenej armády územím Slovenska.

Cela akcia bola organizačne dobre zvládnutá, začo patrí vďaka členom Klubu vojenskej histórie Dukla Prešov, ako aj obci Haniska – ktorá uskutočnenie ukážky bojov iniciovala.

Vojaci nemeckého Wehrmachtu prichádzajú postupne na miesto, kde dôjde k bojovému stretu s jednotkami Červenej armady

Po prieskume vojaci Červenej armády zahajujú útok

Odpoveďou na ruský útok je krycia mínometná paľba

Nemecká pechota počas bojov

Vojaci Červenej armády postupne vytláčajú nemeckých vojakov a zahajujú postup

Wehrmacht musí ustúpiť

Vojaci Červenej armády dosiahli víťazstvo, čo sa však nezaobišlo bez obetí na oboch bojujúcich stranách

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.