Turistický pochod Po stopách Veľkonočnej bitky v Karpatoch

28. Mar 2018 | Autor: | Rubrika: Akcie KVH Beskydy

Už niekoľko rokov, občianske združenie Klub vojenskej histórie Beskydy v spolupráci s obcou Výrava, pripravuje turistický pochod Po stopách Veľkonočnej bitky v Karpatoch. Sobotu 24. marca 2018 sa uskutočnil už VII. ročník podujatia.

Veľkonočná bitka je jednou z najvýznamnejších bitiek, ktoré sa odohrali na území Slovenska. Na prelome marca a apríla 1915 proti sebe v karpatských horách bojovali rakúsko-uhorská a nemecká armáda, proti armáde ruskej. Tieto boje si vyžiadali tisíce mŕtvych a ďalšie desaťtisíce ranených vojakov. Turistický pochod má pripomenúť tragické udalosti spred viac ako sto rokov.

PO_02

Trasa pochodu začala pri obecnom úrade vo Výrave. Po náučnom turistickom chodníku sa účastníci pochodu vybrali na niekdajšie bojisko. Počasie bolo príjemné a na turistov čakali nádherné scenérie karpatských hôr.

PO_01

V katastri obce Výrava sa nachádzajú tri vojnové cintoríny. Vojnové cintoríny Výrava – Pod Kobylou a Výrava – kóta 600 sú súčasťou náučného chodníka. Na prvom z cintorínov je pochovaných 636 vojakov rakúsko-uhorskej, nemeckej a ruskej armády. Na lokalite kóta 600 našlo posledné miesto odpočinku 420 vojakov týchto armád. Kedysi nepriatelia, sú dnes spoločne pochovaní na týchto pietnych miestach.

PO_03

Súčasťou turistického pochodu boli tiež pietne akty na týchto vojnových cintorínoch. Následne sa turisti presunuli späť do obce.

PO_00

V okolitých obciach pri Výrave sa nachádzajú ďalšie vojnové cintoríny, na ktorých sú pochovaní vojaci, ktorí zahynuli počas Veľkonočnej bitky v Karpatoch. Po ukončení turistického pochodu turisti navštívili dva z nich. Najprv položili veniec na vojnovom cintoríne vo Svetliciach.

PO_04

Nasledoval krátky pietny akt na vojnovom cintoríne v Zbojnom.

PO_05

Oba vojnové cintoríny obnovili dobrovoľníci z Klubu vojenskej histórie Beskydy v posledných rokoch. Na každom z nich je pochovaných vyše sto vojakov.

 

Uložiť

Uložiť

Be Sociable, Share!

Komentáre sú deaktivované.