Turistický pochod k zvonici na bojisku I. svetovej vojny

Už piatykrát sa turisti a nadšenci histórie stretli v obci Hostovice, kde sa uskutočnil turistický pochod k zvonici na bojisku I. svetovej vojny na vrchu Skory.

Pochod začal o 08:00 hodine pri obecnom úrade. Odtiaľ sa účastníci pochodu presunuli na vojnový cintorín, kde sa uskutočnil krátky pietny akt. Nasledoval vyše 7 km dlhý presun k zvonici. Aj tam sa uskutočnila modlitba za padlých vojakov.

V tomto roku putovali turisti na vrch Skory už po piatykrát. Pochodu sa zúčastnilo vyše 60 turistov zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Maďarska.

Prvý turistický pochod na vrch Skory sa uskutočnil v roku 2015. Vtedy vznikla myšlienka vybudovať na tomto kopci zvonicu, ktorá bude pripomínať pamiatku vojakov padlých v prvej svetovej vojne. Do leta 2016 sa zvonicu podarilo vybudovať. V júli 2016 sa uskutočnila posviacka zvonice. V roku 2017 pribudol k zvonici náučný chodník. Ten vedie z obce Hostovice a vďaka nemu môžu turisti zvonicu ľahko nájsť. Turisti putovali k zvonici aj v roku 2019 a aj v tomto roku. 

Pekná tradícia spája obyvateľov Hostovíc a okolia s turistami a nadšencami nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. Všetci spoločne putujú niekoľko kilometrov, aby vzdali hold vojakov, ktorí pred viac ako sto rokmi bojovali v Karpatoch.

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.