Stretnutie priaznivcov vojenskej histórie na východe Slovenska

V dňoch 15. – 17. septembra, sa v Humennom uskutočnilo svojho druhu ojedinelé stretnutie priaznivcov a nadšencov vojenskej histórie. Stretnutie, ktorého organizátorom bol Klub vojenskej histórie Beskydy, je možné označiť za výnimočné, nielen témou, ktorá spájala účastníkov stretnutia – vojenská história, ale aj medzinárodnou účasťou, ktorú zabezpečili kolegovia z Českej republiky. Na stretnutí sa zišlo celkom 12 nadšencov vojenskej histórie. Z tohto počtu sedem nadšencov pricestovalo z Českej republiky.

Pre účastníkov bol pripravený zaujímavý program, ktorý začal v piatok okolo obeda návštevou Vihorlatského múzea v Humennom, kde si účastníci zrazu prezreli historickú expozíciu a oboznámili sa s históriou Humenského renesančného kaštieľa. Po absolvovaní prehliadky sa cela skupina presunula do dedinky Osadné, kde si prezrela kryptu vojakov z I. svetovej vojny. Stoji za zmienku, že v tejto krypte je pochovaných okolo 1600 zväčša ruských vojakov, ktorí padli v tomto priestore počas I. svetovej vojny. Ďalším miestom, ktoré účastníci zrazu v piatok navštívili bol vojenský cintorín z I. svetovej vojny v obci Čabalovce – Sterkovce. Na tomto cintoríne je podľa niektorých údajov pochovaných niečo vyše 6 738 padlých vojakov. Aj keď o tomto údaji môžeme pochybovať a údaj 2 800 padlých sa viac blíži pravde, nič to nemení na fakte, že tento cintorín patrí k jedným z najväčších, čo do počtu pochovaných, z I. svetovej vojny v regióne.

Vzhľadom na to, že program pre účastníkov zrazu na piatok bol zameraný najmä na boje I. svetovej vojny a ich následky na území Slovenska, tak ďalším miestom návštevy bolo mesto Medzilaborce. Práve toto mesto bolo počas I. svetovej vojny významným dopravným uzlom a taktiež svedkom ťažkých bojov. V tomto meste si účastníci zrazu pozreli jeden z vojenských cintorínov z I. svetovej vojny a taktiež pamätník Českej družiny. Priamo v teréne tiež bol vysvetlený priebeh bojov, ktoré sa na tomto území odohrali v zime 1914 až jari 1915. Poslednou zástavkou, kde sa účastníci stretnutia v piatok zastavili bola zrúcanina monastýra (kláštora) v Krásnom Brode a blízko ležiaci cintorín z I. svetovej vojny. Po príchode do obce Kamenica nad Cirochou, kde boli účastníci stretnutia ubytovaný, nasledovalo veľmi milé privítanie od miestneho poľovníckeho združenia Jazvec – ktorému aj touto cestou ďakujeme. Večerné posedenie dokázalo, že spoločná záľuba prekonáva aj vekové rozdiely, keďže diskusia na témy historické aj nehistorické sa viedla až do neskorých večerných hodín aj napriek tomu, že vek účastníkov zrazu sa pohyboval od 20 do 62 rokov.

V sobotu čakal na účastníkov zrazu výlet po stopách Karpatsko-duklianskej operácie. Prvou zastávkou sa stalo mesto Svidník, konkrétne vojenské múzeum v tomto meste. Odtiaľ sa celá skupina presunula do poľského mestečka Dukla, kde si prezrela veľmi pekné aj keď pomerne málo známe vojenské múzeum. Toto múzeum sa venuje nielen samotným bojom, ktoré sa tu odohrali počas II. svetovej vojny, ale aj krátkej histórii budovy v ktorej sídli. Po obhliadke tohto múzea nasledoval návrat na Slovensko a ďalšou zastávkou bol areál Pamätníka československej armády, ktorý je od roku 1962 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Od pamätníka viedli kroky všetkých účastníkov zrazu na blízku 52 metrov vysokú vyhliadkovú vežu. Veža poskytujúca nádherný výhľad na okolie sa stala vhodným miestom na oboznámenie účastníkov zrazu s priebehom bojov ktoré sa v Duklianskom priesmyku odohrali na jeseň 1944.

Po zostúpení z veže sa celá skupina odobrala k obci Vyšný Komárnik, kde si prezrela zrekonštruované palebné postavenia československého delostrelectva a bunkre štábu 3. československej brigády. Posledným miestom, ktoré účastníci stretnutia v sobotu navštívili bolo Údolie smrti, kde v teréne umiestnené tanky pripomínajú tankové boje ktoré sa tu v období 25. – 27. októbra 1944 odohrali.

V nedeľu sa účastníci stretnutia presunuli do meste Košice, kde absolvovali prehliadku historického centra a navštívili pred nedávnom zrekonštruované a znova otvorené Múzeum letectvá Slovenského technického múzea. V tomto múzeu zaujali najmä niektoré európske rarity, za všetky najmä ešte stále funkčný veterán II. svetovej vojny PO – 2 známejší ako „Kukuruznik“.

V popoludňajších hodinách sa účastníci stretnutia priaznivcov vojenskej histórie rozlúčili a plní dojmov, ale aj nových poznatkov odobrali domov. Záverom treba spomenúť internetovú stránku www.valka.cz, vďaka ktorej sa väčšina účastníkov stretnutia priaznivcov o vojenskú históriu spoznala.

Klub vojenskej histórie Beskydy táto akcia presvedčila, že regionálnu a nielen vojenskú históriu sa oplatí presadzovať, a že náš kraj má čo ukázať. Svedčí o tom aj viacero ohlasov, ktoré sme od účastníkov zrazu dostali a v ktorých avizujú, že sa na východ Slovenska určite vrátia a návšteve venujú určite viac ako víkend, aby sa dôkladnejšie oboznámili s krásnym krajom a jeho veľmi zaujímavou regionálnou históriou.

Špeciálne poďakovanie patrí JUDr. Marekovi Čechovi, ktorý nám značne pomohol s organizáciou tohto veľmi úspešného zrazu.

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.