Spomienkový a pietny pochod Stebníkom a okolím (FOTOREPORTÁŽ)

V dňoch 13. a 14. augusta 2010 narušila pokojný kolobeh života v obcí Stebník, ale aj jeho okolia, akcia organizovaná samotnou obcou Stebník, KVH Beskydy, Klubom přátel pplk. K.Vašátky a VHÚ Bratislava. Cieľov táto akcia mala hneď niekoľko. Na piatok bol pripravený pochod mestom Bardejov a Bardejovskými kúpeľmi ,nasledoval pietny akt pri pomníku Českej družiny v Zborove a vyvrcholením dňa bol odborný seminár: Prvá svetová vojna a severovýchod Slovenska. Na sobotu organizátori pripravili samotný spomienkový a pietny pochod miestami bojov I. svetovej vojny, ktorý vyvrcholil vysvätením vojnového cintorína v obci Stebník.

Akcia mala medzinárodný charakter. Zúčastnili sa jej zástupcovia Slovenskej republiky, Českej republiky, Ruskej federácie, Poľska, Ukrajiny, Autonómnej republiky Krym (Ukrajina) a Rakúska. Všetci títo zúčastnení mali jedno spoločné. Vzdať hold padlým v I. svetovej vojne.

Všetko to začalo prehliadkou Bardejova. Uniformovaní doboví vojaci v uliciach mesta pútali poriadne veľkú pozornosť a stávali sa tak ďalšou atrakciou mesta :-).

Po prehliadke mesta nasledoval spoločný obed a potom sa naša výprava pobrala na pochod Bardejovskými kúpeľmi k pomníku padlých ruských vojakov. Po pietnom akte nás veľmi milo privítala miestna obyvateľka Veronika Sidorjaková, ktorá nám poďakovala a darovala nám kyticu kvetov. Bol to veľmi dojímavý zážitok, ale tých spomínaná akcia priniesla hneď niekoľko.

Pred odchodom samozrejme nesmie chýbať spoločná fotografia pri pametníku padlých. Pomník sa nachádza takmer na konci Bardejovských kúpeľov.

Ďalšou našou púťou tohto dňa bol Zborov, v ktorom sa nachádza pametník padlých z Českej družiny. Pietny akt na tomto mieste prebiehal aj s vojskom v zbroji. Bernard Panuš z Klubu přátel pplk. K.Vašátky pri tejto príležitosti na pomníku nechal fotografiu Jána Šípka, vyznamenaného dobrovoľníka z bulharsko–tureckej vojny v roku 1912, ktorý je nezvestný.

Ako sa deň chýlil ku koncu a nastaval večer, stretli sme sa všetci v spoločenskej sále obecného úradu v Stebníku, kde bol pripravený odborný seminár. Seminár sa zaoberal témami, ako je Česká družina v Karpatoch, boje v Stebnickej Huti, Krymská 13., pešia divízia v Karpatoch, pevnosť Przemysl, vojnové cintoríny v Poľsku a na Slovensku, systém mapovania hrobov a pietnych miest či krypta v Osadnom.

Na seminári sa mali možnosť taktiež v krátkosti predstaviť jednotlivé organizácie či kluby, ktoré tu mali svojich zástupcov. Išlo o KVH Beskydy, VHU Bratislava – Svidník, KVH Tatranci, KVH 195. pěš. Orovajského plk., KVH 194. peš. Trojicko-Sergievsky plk., Klub přátel pplk. K.Vašátky, KVH 33. čs. střelecky pluk Doss Alto, Spolek pro vojenská pietni místa, Ministerstvo obrany České republiky, www.valka.cz, Crux Galiciae, Tauridské centrum vojenskej histórie, KVH 46. peš. Dneperský peší pluk a Rakúsky Čierny kríž. Zavŕšením dňa bola recepcia.

Ďalsí deň začal veľmi svižne. Po raňajkách na obecnom úrade v Stebníku sme sa vydali na pochod k Poľským hraniciam.

Uniformy ozaj padnú každému, aj chlapcom z KVH Beskydy, ktorí za každých aj tých najmenej priaznivých okolností sršia humorom. Však chlapci?

Na hraniciach Slovenska s Poľskom nás čakalo veľmi milé pohostenie v podobe ďalšej recepcie. Podávala sa klobáska a podobne.

Samozrejme nesmie chýbať spoločná fotografia. Chlapci, fotografa ste svojimi pokrikmi ozaj nešetrili :-).

Po príjemnom občerstvení sme sa vydali na Poľskú stranu a namierili sme si to na vojnový cintorín Blechnarka z I. svetovej vojny. Cintorín sa píši majestátnymi krížmi. Ďalším monumentom bola vystavaná piramída, ktorú však pokrýval hustý lesný porast.

Náš pochod pokračoval po hraničnej línii ďalej smerom k Slovenskej strane. Našim cieľom bolo nájsť Zachovalé zákopy z I. svetovej vojny.

A to už sú ďalši húževnatí členovia KVH Beskydy brodiaci sa v zákopoch. Je úžasne, ako zachovalo zákopy vyzerajú aj po toľkých rokoch. Zub času ich nahlodal len málo. Z odbornejších úst som začul, že zákopy na niektorých miestach sú úplne neporušené, len sú už zasypané lístím a zeminou. Je to úžasný pocit byť tu …

Pochod týmito líniami je ozaj ťažký, ako o tom svedči táto fotografia. Podotýkam, ide o mierové obdobie. Skúsme sa zamyslieť, ako to asi bolo pri dobýjani tejto línie?

Ďalšia spoločná fotografia so skutočne skvelými ľuďmi nemôže chýbať. A môžeme sa pustiť na pochod do dediny Stebník. Po pochode sme mali ozaj dosť. Odhad tohto dňa bol 20 km pochodu členitým terénom v dobe mieru 🙂 s úsmevom na tvárach.

Ták! Máme to za sebou. Jedno „orosené“ v miestnej krčme si zaslúži ozaj každý. No ale to nie je všetko. Na programe bolo ešte vysvätenie vojnového cintorína z obdobia I. svetovej vojny pri obci Stebník, zrekonštruovaného členmi KVH Beskydy a obcou Stebník. Po pivku sme sa všetci sformovali a vypochodovali smerom k cintorínu. Tu prebehlo posvätenie cintorína gréckokatolíckym miestnym kňazom a panichýda pravoslavných popov. Z úst jedného z nich vyšli pri kázni veľmi dojímave a ďakovné slova. Myslím, že v danej chvíli, a nehovorím to len za seba, pookrialo srdce každého Beskyďáka a tlačila sa slza z oka von. ĎAKUJEME!!! Pre tento pocit sa to ozaj oplatilo robiť.

Na záver dňa si obec pre nás prichystala kultúrny program, ďakovné listy, vatru a prekrásne nočné vypúšťanie balónov šťastia. Veľké ďakujem patrí každému, kto sa na akcii akoukoľvek mierou pričinil o jej zvádnutie alebo sa jej zúčastnil. Bola to viac než vydarená akcia nášho klubu v tomto roku. A sme radi, že sa na nej zúčastnili takí úžasní ľudia z rôznych kútov sveta.

Osobitné a veľké ĎAKUJEM za účasť patrí:

Martin Drobňák KVH Beskydy SVK
Radoslav Turik KVH Beskydy SVK
Monika Turiková KVH Beskydy SVK
Matúš Korba KVH Beskydy SVK
Roman Procházka KVH Beskydy SVK
Jozef Stebnický KVH Beskydy SVK
Marek Hnát KVH Beskydy SVK
Karol Korba KVH Beskydy SVK
Miroslav Buraľ KVH Beskydy SVK
Lucia Palková KVH Beskydy SVK
Michal Lazorčík KVH Beskydy SVK
Janka Šurmaneková KVH Beskydy SVK
Martin Onufrák KVH Beskydy SVK
Štefan Novák KVH Beskydy SVK
Adrián Latta VHU Bratislava – Svidník SVK
Miroslav Bilský KVH Tatranci SVK
Marek Čech valka.cz SVK
Peter Soroka krypta Osadné SVK
Alexandr Kručinin KVH 195. pěš. Orovajského plk. RF
Alexandr Jemelyanov KVH 195. pěš. Orovajského plk. RF
Grigoryj Starčenko KVH 195. pěš. Orovajského plk. RF
Gennadij Šapošnikov KVH 195. pěš. Orovajského plk. RF
Leonid Vochmijakov KVH 195. pěš. Orovajského plk. RF
Valerij Avramenko KVH 194. peš. Trojicko-Sergievsky plk. RF
Bernard Panuš Klub přátel pplk. K.Vašátky CZK
Jiří Charfreitag Klub přátel pplk. K.Vašátky CZK
Jaroslav Karas KVH 33. čs. střelecky pluk Doss Alto CZK
Václav Dlesk KVH 33. čs. střelecky pluk Doss Alto CZK
Radim Kapavík Spolek pro vojenská pietni místa CZK
Jirka Vrba Spolek pro vojenská pietni místa CZK
Pavel Filípek MO ČR CZK
Roman Frodyma PL
Mirosłav Łopata Crux Galiciae PL
Robert Kozłowski Crux Galiciae PL
Kamil Ruszała Crux Galiciae PL
Sergej Čennyk Tauridské centrum vojenskej histórie AR Krym (UA)
Larisa Čennyk Tauridské centrum vojenskej histórie AR Krym (UA)
Andrej Sakovič Tauridské centrum vojenskej histórie AR Krym (UA)
Viktor Gorjačok KVH 46. peš. Dneperský peší pluk UA
Otto Jaus Čierny kríž AU