Spoločný výskum s kolegami z Nagy Háború

27. Máj 2017 | Autor: | Rubrika: Akcie KVH Beskydy, Reportáže

S kolegami a priateľmi z organizácie Nagy Háború spolupracujeme už niekoľko rokov. Rozbehnutých máme niekoľko spoločných projektov zameraných zväčša na mapovanie bojísk I. svetovej vojny. Vzájomne si vypomáhame pri zostavovaní zoznamov padlých. Jedným zo začínajúcich spoločných projektov je mapovanie činnosti architekta Joszefa Lampinga, ktorý na území severovýchodného Slovenska v čase I. svetovej vojny projektoval niekoľko vojnových cintorínov.

Spoločný slovensko-maďarský výskumný team v dňoch 14. a 15. mája 2017 navštívil viac ako dve desiatky vojnových cintorínov. Počas dvoch dní sme len po severovýchodnom Slovensku najazdili viac ako 400 km.

vyskum_sm

Cieľom terénneho výskumu bolo porovnať zachované dobové materiály z činnosti architekta s realitou v teréne. Aj po viac ako sto rokoch sa podarilo identifikovať miesta z fotografií, ako aj porovnať dobové skice a náčrty so súčasným stavom vojnových cintorínov.

stak

Nasledovať bude spracovanie výsledkov výskumu a príprava druhej fázy projektu. Cieľom do budúcna bude komplexne predstaviť činnosť architekta širokej verejnosti.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Be Sociable, Share!

Komentáre sú deaktivované.