Rekonštrukcia bojov v Údolí smrti

Pri príležitosti 64. výročia Karpatsko – dukelskej operácie sa aj tento rok konala s dvojročnou periodicitou sa opakujúca rekonštrukcia bojov, neďaleko obce Kapišová (okr. Svidník). Kým pred dvoma rokmi počasie organizátorom prialo a v Údolí smrti bolo takmer letné počasie, tohto roku bolo počasie diametrálne odlišné. Sychravé a daždivé počasie, takmer identické s tým spred viac ako šesťdesiat rokov, síce určite nepridalo na návštevnosti podujatia, vytvorilo však neopakovateľnú atmosféru, ktorá len dokresľovala autentickosť samotnej rekonštrukcie.

Plánovaný začiatok bojovej ukážky sa oproti plánu organizátorov posunul zhruba o pol hodinu. Oplatilo sa však počkať. Krátky historický exkurz z histórie bojov v oblasti Duklianskeho priesmyku bol neklamným znakom toho, že ukážka sa začala. To už mohli diváci pozorovať ústup nemeckej kolóny po ceste zo smeru od obce Nižná Pisana. Čo chvíľa do priestoru dorazili aj predsunuté oddiely Červenej armády, ktoré sa vzápätí dostali do prestrelky s nemeckými oddielmi a boli nútené ustúpiť. Po krátkej pauza potrebnej na preskupenie síl do útoku vyrazila prvá vlna sovietskych vojakov. Narazili však na tvrdý odpor zakopaných nemeckých oddielov a boli nútený stiahnuť sa. Následná delostrelecká paľba už definitívne spustila sériu sovietskych útokov a nemeckých protiútokov. Relatívnu rovnováhu na bojisku zlomilo až veľmi efektné nasadenie dvojice sovietskych tankov T-34. Nemecká pechota podporovaná len obrneným vozidlom bola nútená po viac ako hodine a pol definitívne ustúpiť.

Tohtoročná rekonštrukcia v Údolí smrti bola v mnohých ohľadoch jedinečná. Organizátorom sa podarilo znova pre diváka pripraviť akčné a zároveň v rámci možnosti realistické predstavenie. Zlepšilo sa aj zabezpečenie ťažkou technikou, ktorá je isto najväčším lákadlom pre diváka a bez nasadenia ktorej je prírodný amfiteáter pri Kapišovej beznádejne prázdny. Okrem už vozidiel známych z predchádzajúcich ročníkov, mali svoju premiéru dva tanky T-34, ktoré zásadným spôsobom zatraktívnili celu rekonštrukciu.

Žiaľ nezmenil sa jeden nedostatok typický pre rekonštrukcie na Dukle. Kým v Bačkove, kde sa rekonštrukcia konala v máji tohto roku, bolo množstvo stánkov a občerstvením v Údolí smrti tieto služby chýbali. Je to škoda a tak trošku aj nepochopiteľné, že miestni podnikatelia sa nechytia šance a počas dňa kedy do obce zavíta množstvo návštevníkov ignorujú možnosť zabezpečiť dovolím si tvrdiť veľmi slušný zárobok.

Dukla 2008, aká teda bola? Za členov Klubu vojenskej histórie Beskydy, ktorí sa zúčastnili celej akcie v pozícii divákov, môžem povedať, že určite atraktívna. Kto sa rozhodol aj napriek zlému počasiu prísť, tak určite neľutoval. Teší ma, že každou ďalšou uskutočnenou rekonštrukciou stúpa kvalita tohto podujatia. Ostáva tešiť sa na nasledujúci ročník a snáď zaželať si možno troška lepšie počasie. Organizátori si ho za svoju snahu zaslúžia.

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.