Rekonštrukcia bojov pri obci Bačkov

Pekné jarné počasie je vždy zárukou toho, že každý možný voľný víkend venujeme nejakej klubovej akcii. Aj keď väčšinou vyrážame na pracovno-rekreačné výjazdy do terénu, kde sa snažíme navštíviť a následne fotograficky zdokumentovať niekoľko lokalít kde sa nachádzajú vojenské cintoríny, sobota 10. mája 2008 bola výnimkou. V tento deň sa v dedinke Bačkov neďaleko Košíc odohrávala rekonštrukcia bojov z druhej svetovej vojny, konkrétne bitka zo začiatočnej fázy bojov o Dargovský priesmyk. Rozhodli sme sa zúčastniť tejto akcie a tak si spríjemniť ako sa ukázalo krásnu a slnečnú sobotu.

Už po príjazde do obce Bačkov bolo jasné, že účasť divákov na tejto ukážke bude hojná. Po zaparkovaní vozidla na provizórnom parkovisku sme sa vybrali smerom k miestu ukážky. Do začatia rekonštrukcie ostávalo ešte viac ako dve hodiny, a tak sme si pomaly obzreli techniku vystavovanú Ozbrojenými silami Slovenskej republiky, aby sme sa postupne prepracovali k technike nám srdcu bližšej. Konkrétne k vozidlu Kübelwagen. Prechádzka pomedzi vojenskú techniku bola síce fajn, ale túžba po dobrej pečenej klobáske väčšia. Tak sme teda uprednostnili “živočíšne“ pudy, pred dobrým pocitom z poznávania dobovej vojenskej techniky a odobrali sa k stánkom s občerstvením. Ako sa neskôr ukázalo, doplniť energiu už v tomto štádiu bolo rozumné. Keď sme sa totiž hodinu a pol pred avizovaným začiatkom rekonštrukcie odobrali vyhliadnuť si vhodné miesto odkiaľ budeme celú akciu sledovať, uvedomili sme si, že asi bude dobre z vybraného miesta sa nevzďaľovať. Množstvo ľudí, ktorí už v tomto momente mierili do priestoru kde bude rekonštrukcia prebiehať určite prekvapil aj samotných organizátorov.

Tesne po 13,00 začala samotná bojová ukážka. Odštartoval ju efektný prelet dobového lietadla PO 2 Kukuruznik. Pilot postupne simuloval najprv prieskum bojiska, následné zhadzovanie letákov. Pekná bola aj simuláciu útoku na pozemné postavenie. Nasledovala úž rekonštrukcia samotných bojov, za použitia dobovej techniky (resp. v niektorých prípadoch replík dobovej techniky). Pre mňa ako diváka, bola ukážka pútava a zaujímavá. Jediným rušivým prvkom bol akútny nedostatok miesta pre divákov. Pre organizátorov je to poučenie do budúcna, aby zabezpečili viac priestoru. Inak návštevník, ktorý po zaplatení vstupného nenájde aj hodinu pred začiatkom miesto odkiaľ by pohodlne mohol sledovať rekonštrukciu, odchádza z veľmi vydarenej akcie znechutený, čo je v konečnom dôsledku škoda. V každom prípade treba povedať, že aj na strane divákov sa objavili prejavy absolútnej netolerantnosti, čo úplne zbytočne narušovalo príjemnú atmosféru podujatia.

Po ukončení samotnej rekonštrukcie, sme sa v snahe vyhnúť sa dopravnému chaosu, čo najrýchlejšie snažili vykľučkovať autom preč z obce Bačkov. Aj keď sme odchádzali ako prvý, na ceste už vládol pomerné čulý neorganizovaný ruch. Zhruba po pol hodinke sa nám však podarilo dostať mimo obce a tak sme kľudne mohli pokračovať do Košíc, kde sme si pozreli Múzeum letectva Slovenského technického múzea.

Musím konštatovať, že aj napriek malým chybičkám, ktoré som spomenul sa organizátorom celá akcia podarila, za čo im aj touto cestou patrí naša vďaka. Strávili sme veľmi príjemnú sobotu a to aj napriek tomu, že sa nám žiaľ nepodarilo stretnúť s našimi kamarátmi – medzi takým množstvom návštevníkov bolo uskutočnenie akéhokoľvek “zrazu“ takmer nemožné. Už teraz sa tešíme na ďalšiu zo série rekonštrukcií bojov o Dargovský priesmyk.

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.