Putovanie po stopách bitky pri Gorliciach

4. Jún 2017 | Autor: | Rubrika: Akcie KVH Beskydy, Novinky, Reportáže

V roku 2017 sme začali realizovať sériu poznávacích výletov po stopách I. svetovej vojny. Vo februári sme putovali po stopách bojov v Karpatoch z prelomu rokov 1914/1915. V marci nasledoval výlet do pevnosti Przemyśl v Poľsku. Aprílové putovanie bolo zamerané na boje Veľkonočnej bitky v Karpatoch. Ďalším pokračovaním bolo putovanie po stopách bojov pri meste Gorlice v Poľsku, ktoré sme absolvovali posledný májový víkend.

Na rozdiel od aprílového výletu bolo počasie príjemné. Autobus netradične vyrazil z Humenného a postupne zozbieral nadšencov vojenskej histórie z Michaloviec, Košíc a Prešova. Prvou zastávkou bol vojnový cintorín č. 60 – Magura, ktorý sa nachádza v sedle Malastow. Autorom projektu cintorína je známy slovenský architekt Dušan Jurkovič. Na ploche cintorína je pochovaných 174 vojakov rakúsko-uhorskej armády.

vylet_02

Zo sedla Malastow sme sa presunuli do mesta Gorlice. V centre mesta neďaleko hlavného námestia sa nachádza regionálne múzeum, ktorého súčasťou je aj expozícia venovaná Bitke pri Gorliciach (1915). Jadrom expozície je 3D mapa okolia Gorlíc na ktorej je možné veľmi detailne hodinu po hodine sledovať priebeh bitky. Po návšteve múzea, prehliadke centra mesta a obede sa celá skupina presunula na vojnový cintorín č. 91 – Gorlice.

V poobedňajších hodinách sme sa vybrali severozápadne od mesta Gorlice do priestoru, kde v roku 1915 bojovali aj pluky rakúsko-uhorskej armády v radoch ktorých slúžili aj vojaci z územia dnešného Slovenska. Prvou zastávkou bol vojnový cintorín č. 123 v obci Luzna. Na tomto monumentálnom pietnom mieste je na ploche takmer 30 tisíc metrov štvorcových pochovaných 912 vojakov rakúsko-uhorskej armády, 65 vojakov nemeckej armády a 227 vojakov ruskej armády. Vojnový cintorín projektoval poľský architekt Jan Szczepkowski. Dominantou cintorína je nádherná drevená kaplnka, ktorej autorom je Dušan Jurkovič. Neďaleko sa nachádza aj vojnový cintorín č. 122 na ktorom je pochovaných 154 vojakov ruskej armády.

spolocna

Ďalšou zastávkou bol vojnový cintorín č. 118 – Staszkówka. Cintorínu dominuje monumentálny pamätník tvorený štyrmi kamennými pylónmi. Na ploche cintorína je pochovaných 439 vojakov rakúsko-uhorskej, nemeckej a ruskej armády. Podobne ako v prípade Luznej aj na tomto pietnom mieste je pochovaných mnoho našich rodákov z územia súčasnej Slovenskej republiky. Aj tretí navštívený vojnový cintorín je  úzko spojený s našimi rodákmi. Vojnový cintorín č. 136 – Zborowice môžeme označiť za plukovný cintorín  Honvédskeho pešieho pluku č. 16 (Banská Bystrica). V Zborowiciach je pochovaných 455 vojakov tohto pluku.

Nr. 120_01s

Cestou späť sme ešte navštívili vojnový cintorín č. 120 v Luznej, kde je pochovaných medzi viac ako 400 vojakmi rakúsko-uhorskej armády aj mnoho našich rodákov. Poslednou zastávkou nad rámec programu bol vojnový cintorín č. 124 – Mszanka, kde sú pochovaní najmä vojaci nemeckej a ruskej armády.

V nasledujúcich  mesiacoch plánujeme ešte ďalšie výlety po stopách I. svetovej vojny. Čaká nás putovanie po stopách Dušana Jurkoviča, ale aj ďalšie zaujímavé témy. O všetkých novinkách budeme priebežne informovať na našich stránkach a facebooku.

 

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Be Sociable, Share!

Komentáre sú deaktivované.