Projekt pamätných zvoníc pokračuje realizáciou v Slovinsku

Klub vojenskej histórie Beskydy už niekoľko rokov realizuje projekt výstavby pamätných zvoníc na bojiskách, kde počas I. svetovej vojny bojovali vojaci z územia dnešného Slovenska. Prvá zvonica bola postavená v roku 2016 na vrchu Skory pri obci Hostovice (okres Snina, Slovenská republika). Druhá zvonica sa nachádza v Oravskom Podzámku – časť Dolná Hehota (okres Dolný Kubín, Slovenská republika). Má symbolizovať pamiatku všetkých vojakov, ktorí museli v čase vojny narukovať. Zvonica bola slávnostne posvätená nedeľu 4. novembra 2018. V poradí treťou realizovanou je zvonica v Jangrote (Gmina Trzyciąż, Poľsko). Symbolicky je venovaná vojakom, ktorí bojovali na území dnešného Poľska. Ani toto miesto nebolo vybrane náhodne. V okolí Jangrotu bojovalo viacero plukov rakúsko-uhorskej armády v ktorých radoch slúžili vojaci z územia Slovenska. Zvonica bola slávnostne odhalená už 8. novembra 2018.

Už niekoľko mesiacov intenzívne pracujeme na realizácii štvrtej zvonice, ktorá bude umiestnená v Slovinsku. Počas augusta sme realizovali transport zvonice na miesto realizácie.

Stavba zvonice začala už tradične v stolárskych dielňach na Orave. Odtiaľ začala jej púť na miesto realizácie. Celú prepravu organizačne zabezpečoval náš člen Jozef Krúpa, ktory je zároveň otcom myšlienky pamätných zvoníc.

Transport z Dolného Kubína do lokality Renče Vogrsko trval niekoľko hodín. Naši dobrovoľníci s rozmerným nákladom prešli viac ako 800 kilometrov. Následne bola zvonica na mieste realizácie uskladnená. Montáž priamo na mieste bude realizovaná v nasledujúcich mesiacoch, po dohode s miestnou samosprávou.

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.