Légiovlak v meste Medzilaborce

23. Aug 2017 | Autor: | Rubrika: Akcie KVH Beskydy, Novinky

DSC_0054

Po niekoľkých dňoch od prezentácie Légiovlaku v Dolnom Kubíne, dorazilo toto netradičné pojazdné múzeum do mesta Medzilaborce. Príchodom do tohto mesta sa Légiovlak poprvýkrát dostal na miesta, ktoré priamo zasiahla prvá svetová vojna. Podstatná časť regiónu  Medzilaboriec bola ťažkými bojmi od novembra 1914 do mája 1915 úplne zdevastovaná.  Okrem toho v okolí Medzilaboriec pôsobili, ako príslušníci Českej družiny, ktorá bola akýmsi zárodkom budúcich československých légií. Malé skupiny družiníkov boli pričlenené ku každej ruskej divízií, v ktorej plnili prieskumné úlohy. Dvaja z nich Josef Vít a Ján Smaržanjuk dokonca v Medzilaborciach zahynuli a ich smrť pripomína pamätník Českej družiny v meste.

DSC_0062

Slávnostné otvorenie prezentácie Légiovlaku prebiehalo podľa rovnakého scenára, ako v Dolnom Kubíne. Celú réžiu otvorenia mala v rukách armáda. Za účasti jej predstaviteľov a predstaviteľov miestnej samosprávy sa sa prestrihnutím pásky Légiovlak sprístupnil pre obyvateľov medzilaboreckého regiónu.

Celého podujatia sa zúčastnili aj členovia KVH Beskydy s prezentačným stánkom a výstavou Pradedovia na frontoch prvej svetovej vojny.

DSC_0050

DSC_0064

Be Sociable, Share!

Komentáre sú deaktivované.