Kóta 906 – kus našej histórie zabudnutý v karpatských kopcoch

14. Apr 2017 | Autor: | Rubrika: Članky a štúdie, Novinky
Už niekoľko mesiacov intenzívne pracujeme na digitalizácii zoznamov vojakov z územia dnešného Slovenska padlých v I. svetovej vojne. Tento mesiac sme prekročili métu 6000 záznamov. Za smutnou štatistikou sú schované osudy konkrétnych ľudí, ktorí zomierali na bojiskách v rozličných kútoch sveta. Niektorí zahynuli stovky kilometrov od svojej domoviny, iní len kúsok od dnešných hraníc Slovenska. Kopce nad obcou Mikow a Wola Michowa v Poľsku sú jedným z miest, kde naši rodáci v roku 1915 bojovali. Stovky z nich tu zahynuli.
Zebrak_02
Členovia Klubu vojenskej histórie Beskydy sa vybrali na miesta týchto bojov, konkrétne do sedla Žebrák a na kótu 906. Už pri výstupe na vrchol je na prvý pohľad viditeľné, že sa v týchto miestach odohrávali veľmi intenzívne boje. Aj po viac ako sto rokoch sú jasne viditeľné zákopové línie. Medzi stromami nachádzame niekoľko desiatok bielych krížov, ktoré označujú miesta, kde sú pochovaní vojaci ktorí pri bojoch o tento kopec zahynuli. Karpatský kopec, ako monumentálne pietne miesto.
Zebrak_01
V kopcoch nad obcami Mikow a Wola Michowa bojovali naši rodáci zo Šariša, Spiša, Abova, časti Zemplína, ale aj iných regiónov Slovenska. Smutný osud tých, ktorí tam zahynuli, dnes v nádhernej karpatskej prírode pripomínajú nenápadné biele kríže.
Okrem digitalizácie zoznamov padlých vojakov budeme postupne mapovať aj miesta, kde naši rodáci bojovali a zahynuli. Po viac ako sto rokoch je potrebné si pripomenúť zabudnutý príbeh našich pradedov.
Be Sociable, Share!

Komentáre sú deaktivované.