Publikácia: Iloncsi – Z vojnového denníka Ilony Andrássyovej

Denník Ilony Andrássyovej sa našiel pri rekonštrukčných prácach v niekdajšom kaštieli Czirákyových. Obsahoval listy, poznámky a fotografie, ktoré dnes uchováva Umelecké a historické múzeum Flórisa Rómera v Győri. Do ucelenej podoby ich spracoval Lajos Kovács vo viacerých  knihách. Základom pre slovenský preklad bola kniha  Všetkému je koniec! (Mindennek vége!). Preklad sme doplnili pasážami z kníh Moja drahá láska (Drága szerelmem) a Od Sarajeva po Trianon (Szarajevótól Trianonig), ako aj úryvkami zo zachovanej korešpondencie. Našou snahou bolo slovenskému čitateľovi priniesť nielen samotné denníkové zápisky z obdobia prvej svetovej vojny, ale dať celému príbehu pomyselnú bodku a ukázať ucelený príbeh Ilony Andrássyovej.

Denník je unikátnym pohľadom aristokratky, zdravotnej sestry, no najmä citlivej a vzdelanej ženy na udalosti prvej svetovej vojny.  Je odrazom doby v ktorej bol písaný. Ukazuje zložité politické pomery v Európe, ako aj Rakúsko-Uhorsku. Vykresľuje komplikované národnostné, etnické ako aj náboženské vzťahy v monarchii, ktoré vypuknutie svetového konfliktu len skomplikuje. Denníkové zápisky však najmä ukazujú, ako sa mierová Európa a svet v priebehu niekoľkých týždňov premenili v jedno veľké bojisko. Ozrejmujú, ako sa viac-menej bezstarostný mierový život ani nie za mesiac zmení vo vojnový život plný utrpenia, strachu, nešťastia a smrti.

V samotnom denníku môžeme badať niekoľko línií, ktorým sa Ilona Andrássyova venuje. Nájdeme v ňom opisy každodenného života, jej pohľady na spoločensko-politicke dianie, rodinné vzťahy a tiež detailné opisy jej pôsobenia ako zdravotnej sestry najprv v zázemí a neskôr tiež priamo na fronte.  Celý denník je zároveň vyznaním lásky vášnivo milujúcej ženy k manželovi Pálovi, ktorý počas vojny tragicky zahynul na bojisku prvej svetovej vojny. Denník Ilony Andrássyovej je jedným z najsilnejších svedectiev z obdobia prvej svetovej vojny. Pre slovenského čitateľa je zaujímavý nielen svojim jedinečným príbehom, ale aj faktom že veľká časť udalostí, ktorých sa týka sa odohrala na území dnešného Slovenska.

B5, tvrdá väzba, 256 strán, slovenský  jazyk

Editor: Lajos Kovács, Preklad: Anna Šimkuličová

Cena publikácie je 17 € + poštovné a balné.  Knihu je možné objednať na: objednavkaknihy@gmail.com

Knihu zasielame po zaplatení predfaktúry, prípadne na dobierku (doplatok 1,2 €).

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.