Expedícia po stopách I. svetovej vojny v Srbsku

Dlhodobým projektom nášho združenia je digitalizácia zoznamov strát z I. svetovej vojny a lokalizácia miest, kde naši pradedovia pred viac ako sto rokmi bojovali a mnohí zomierali. V dňoch 4. – 9. mája 2018 sme vyrazili na expedíciu do Srbska s cieľom lokalizovať niekoľko takýchto miest.

Vyrazili sme piatok v skorých ranných hodinách z Košíc. Náš kolega Jaro Miklovic organizoval v Starej Pazovej seminár o udalostiach I. svetovej vojny a keďže sme mali vystúpiť s referátom, potrebovali sme doraziť pred 14:00. Cesta ubehla bez komplikácií a tak o 14:00 mohli naši členovia prezentovať výskumné projekty na ktorých pracujú, ale aj činnosť združenia Klub vojenskej histórie Beskydy. S referátom postupne vystúpili Radoslav Turik, Jozef Krupa a Martin Drobňák.

Sobotu sme mali naplánovaný presun do mesta Valjevo, ktoré sa nachádza necelých 100 km juhozápadne od hlavného mesta Belehrad. V širšom okolí tohto mesta v roku 1914 bojovali II. prápory rakúsko-uhorského 34. a 66. pešieho pluku. Priamo v meste sme si pozreli vojnový cintorín, ktorý je pozostatkom po vojenskej nemocnici. Následne sme si pozreli centrum mesta a múzeum. Súčasťou je aj zaujímavá expozícia o I. svetovej vojne.

S_13

Nedeľňajší program sme zamerali najmä na prieskum bojiska pri meste Valjevo. Zaujímali nás najmä dve kóty, na ktorých podľa dobových záznamov zahynulo veľa našich rodákov. Konkrétne sme sa zamerali na kóty Brezjak a Rožanj.

S_3

Celá skupina sa presunula do obce Pecka, kde sa nachádza kostnica vojakov z I. svetovej vojny. Priamo na mieste sme sa dozvedeli, že ostatky vojakov boli zozbierané z okolitých kopcov. V krypte by sa tak mali nachádzať aj kosti vojakov z nášho územia, ktorí bojovali na už spomínaných kótach.

Areál kostnice je dôstojne upravený. V interiéri kostnice sa nachádza zaujímavý luster vyrobený z nábojníc rôznej veľkosti. Pred kostnicou sa nachádza pamätník padlým vojakom.

S_2

Z Pecky sme sa autami po úzkej a strmej ceste presunuli na kótu Rožanj. Tesne pod vrcholom hory sa nachádza kláštor, ktorému vedie relatívne dobre upravovaná cesta. Počas presunu sa nám odkrývali nádherné scenérie na okolitú krajinu. Žiaľ samotná kóta Rožanj nás privítala zahalená do hmly.

S_9

Na vrchole kopca sa nachádza kríž, pri ktorom sme našim predkom zapálili sviečku. Nasledoval presun späť ku kláštoru a pomalý presun z nadmorskej výšky cez 900 m.n.m. späť do doliny.

S_10

Žiaľ po konzultáciách s miestnymi obyvateľmi sa nám nepodarilo lokalizovať kótu Brezjak. Po sérií zmätočných informácii sme nakoniec usúdili, že tento bod nášho záujmu ostane našou výzvou na ďalšiu expedíciu. Vrátili sme sa späť do Pecky a začali presun smerom k Loznici, kde sa neďaleko od mesta nachádza pamätník na Gučeve. Z Gučeva sme následne vyrazili do Belehradu, ktorého obhliadku sme mali naplánovanú na nasledujúci deň.

S_15

Pondelok sme venovali najmä obhliadke mesta Belehrad. Ako milovníci vojenskej histórie sme sa zamerali najmä na pevnosť Kalamegdan, ktorej súčasťou je aj úctyhodná zbierka vojenskej techniky. Žiaľ vojenské múzeum bolo pondelok zatvorené. Prezreli sme si tak širšie historické centrum mesta a v poobedňajších hodinách sa presunuli do Nového Sadu.

S_5

Začali sme prehliadkou Petrovaradínskej pevnosti, z ktorej je nádherný výhľad na Nový Sad. Následne sme sa pustili do lokalizácie vojenského cintorína, ktorý sa mal nachádzať neďaleko pevnosti. Ako na mieste vysvitlo, pri miestnom civilnom cintoríne sa nachádza posádkový cintorín pevnosti, ktorého súčasťou je aj vojnový cintorín z I. svetovej vojny.

S_7

Vo večerných hodinách sme dorazili do Báčskeho Petrovca, kde takmer výlučne žijú Slováci. Tam sme si na poslednú noc naplánovali nocľah. Keďže na utorok nás čakal už len presun do Košíc, zhodnotili sme priebeh expedície a prekonzultovali ďalšie plánované výskumné cesty.

Utorok sme po neskorých raňajkách vyrazili smer Košice.

 

 

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.