Dobrovoľníci pracovali na vojensko-historických pamiatkách v Hostoviciach a Veľkrope

V dňoch 31. mája až 2. júna 2018 dobrovoľníci pracovali na údržbe vojensko-historických pamiatok z I. svetovej vojny v obciach Hostovice (okres Snina) a Veľkrop (okres Stropkov). Brigády sa zúčastnili členovia Klubu vojenskej histórie Beskydy a študenti z gymnázií v Humennom a Dolnom Kubíne.

Prvý deň pracovali dobrovoľníci na údržbe vojnového cintorína v Hostoviciach. Tento vojnový cintorín naše združenie v spolupráci s obcou obnovilo v roku 2014. Pravidelne pomáhame aj s jeho údržbou. Počas brigády sme natreli kríže a oplotenie cintorína.

V piatok dobrovoľníci pokračovali v prácach v obci Hostovice. Zamerali sme sa na údržbu náučného chodníka a zvonice na bojisku I. svetovej vojny na vrchu Skory nad obcou Hostovice. Dobrovoľníci vykosili a vyhrabali celý areál zvonice.

Sobotu sme pokračovali v prácach na vojnovom cintoríne Veľkrop. Tento vojnový cintorín obnovujeme už od roku 2011. V tomto roku plánujeme zavŕšiť jeho rekonštrukciu.

Počas brigády sa jedna skupina dobrovoľníkov zamerala na úpravu masových hrobov. Druhá skupina sa venovala výstavbe oplotenia. Betónovali sa kovové konzoly, na ktoré bude uchytené drevené oplotenie.

Brig05

 

Počas troch dní dobrovoľníci odpracovali približne 330 pracovných hodín. Najbližšia dobrovoľnícka brigáda je naplánovaná na 6. – 7. júla 2018.