Dobrovoľníci pomáhali so starostlivosťou o vojnové cintoríny

Už tradične v letných mesiacoch Klub vojenskej histórie Beskydy organizuje dobrovoľnícke tábory. Prichádzajú naň nadšenci zo Slovenska a zahraničia, aby pomáhali s obnovou, alebo starostlivosťou o pamiatky z obdobia prvej svetovej vojny.

V dňoch 25. a 26. júla 2019 dobrovoľníci pracovali na vojnových cintorínoch vo Veľkrope (okres Stropkov) a Hostoviciach (okres Snina). Oba vojnové cintoríny boli obnovené už v minulých rokoch. Naše združenie však naďalej pomáha obciam s ich údržbou. 

Prvý deň vyše dvadsať dobrovoľníkov pracovalo na vojnovom cintoríne vo Veľkrope. Realizovali sme náter oplotenia a krížov. Časť dobrovoľníkov sa venovala príprave prístupového chodníka k pietnemu miestu.

Piatok sa dobrovoľníci presunuli do obce Hostovice. Aj tu sme na vojnovom cintoríne realizovali náter oplotenie, krížov a centrálneho pamätníka. Keďže Obnova cintorína bola ukončená už v roku 2014 museli sme tiež realizovať opravu poškodených časti oplotenia.

Júlového dobrovoľníckeho tábora sa zúčastnilo celkovo 22 dobrovoľníkov zo Slovenska, Maďarska a Poľska. Počas dvoch dní odpracovali 240 hodín. Sobotu 27. júla 2019 sa dobrovoľníci zúčastnili turistického pochodu k zvonici na bojisku prvej svetovej vojny na vrchu Skory pri obci Hostovice.

Augustový dobrovoľnícky tábor je naplánovaný na 15. – 17. augusta 2019.

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.