Dobrovoľníci natierali kríže na vojnovom cintoríne v Stakčíne

Dobrovoľníci zo Slovenska a Maďarska natierali kríže na vojnovom cintoríne z I. svetovej vojny v Stakčíne. Tento vojnový cintorín je pozostatkom vojenskej poľnej nemocnice, ktorá v obci počas I. svetovej vojny pracovala. Na ploche cintorína je pochovaných vyše 900 vojakov. Väčšina je pochovaná v samostatnom hrobe. Obec Stakčín spoločne s Klubom vojenskej histórie Beskydy obnovila tento vojnový cintorín za pomoci partnerov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska.

Počas dvoch dní dobrovoľníci postupne očistili a natreli stovky krížov. Vďaka iniciatíve Františka Rajka sa do prác zapojili aj noví dobrovoľníci z Komárna aj z územia Maďarska. Teší nás, že okruh zanietencov o vojenskú históriu sa rozširuje a stále viac ľudí je ochotných obetovať svoj voľný čas starostlivosti o vojensko-historické pamiatky.

st_02small

V jeseni 2017 je plánovaná posviacka vojnového cintorína v Stakčíne. V priebehu leta sa tak dobrovoľníci na cintorín ešte vrátia a budú pokračovať v jeho zveľaďovaní. Našim cieľom totiž nieje len vojnové cintoríny obnoviť, ale v spolupráci s obcami pokračovať aj v starostlivosti o tieto pietne miesta.

st_01small

Uložiť

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.