Honvédi z územia Slovenska na vojnovom cintoríne v Staszkówke

DSC_0122

Okolie poľského mesta Gorlice patrí medzi miesta späté s históriou prvej svetovej vojny. V roku 1915 bol tento priestor javiskom slávnej gorlickej ofenzívy, ktorú podnikli nemecké a rakúsko-uhorské jednotky. Gorlice sa tak zaradili medzi najznámejšie bojiská „ Veľkej vojny“. Okrem toho je táto oblasť zaujímavá aj pre záujemcov o dejiny prvej svetovej vojny zo Slovenska.

V blízkom okolí zvádzali dlhodobé pozičné boje vojaci 39. honvédskej pešej divízie. V jej radoch bojovali aj tisíce mužov z dnešného stredného a východného Slovenska. Neďaleko obce Staszkówka sa od decembra 1914 do apríla 1915 zvádzali tvrdé pozičné boje. V nich celé mesiace zomierali muži Honvédskeho pešieho pluku č. 9 z Košíc a 16 z Banskej Bystrice.

Toto bojisko sa nachádza len pár kilometrov za našimi hranicami a mnoho ľudí na Slovensku vôbec netuší, že ich pradedovia zahynuli v tomto priestore. Mnoho vojakov 39. honvédskej divízie je pochovaných na vojnovom cintoríne č. 118 na obcou Staszkówka.

DSC_0139Hromadný hrob vojakov z HIR 16 z Banskej Bystrice.

Samotný cintorín je skutočne impozantné pietne miesto. Centrálny pomník je tvorený štyrmi kamennými pylónmi, ktoré sú vysoké 15 metrov. Na  ich vrcholoch sú vztýčené meče. Zaujímavý pohľad sa návštevníkovi cintorína naskytne, ak sa postaví do priestoru medzi pylóny. Pri pohľade na oblohu vytvárajú pylóny obraz kríža. Okrem vojakov rakúsko-uhorskej armády tu sú pochovaní aj vojaci nemeckej a ruskej armády.

DSC_0131

Vojnový cintorín Staszkówka č. 118, jednoznačne patrí medzi pamätné miesta, ktoré by mal navštíviť každý, kto sa zaujíma o účinkovanie slovenských vojakov na bojiskách prvej svetovej vojny.

DSC_0152Pohľad na cintorín č. 118 Staszkówka z diaľky, dokazuje, že cintorín je dominantou okolia.

 

Uložiť