Aj v auguste dobrovoľníci pracovali na vojnových cintorínoch z prvej svetovej vojny

Letné dobrovoľnícke pracovné tábory sú tradičnými podujatiami, ktoré organizuje Klub vojenskej histórie Beskydy. Každoročne počas júla a augusta prichádzajú nadšenci vojenskej histórie na severovýchodne Slovensko, aby pomohli pri obnove a starostlivosti o vojnové cintoríny a pamätníky. Počas júla dobrovoľníci pracovali na vojnových cintorínoch vo Veľkrope a Hostoviciach.

Úprava náučného chodníka, ktorý vedie k vojnovému cintorínu vo Veľkrope.

Augustový tábor sa uskutočnil od 15. do 17. augusta 2019. Zúčastnilo sa ho vyše dvadsať dobrovoľníkov zo Slovenska, Poľska a Maďarska. Prvý deň sme intenzívne pracovali na údržbe vojnového cintorína vo Veľkrope. Časť dobrovoľníkov sa tiež venovala úprave náučného chodníka, ktorý vedie k vojnovému cintorínu.

Dobrovoľníci pri práci.

Piatok väčšina dobrovoľníkov pracovala na vojnovom cintoríne v Sukove. V tomto roku finišuje obnova tohto pietneho miesta. Počas celého dňa sme sa venovali čisteniu plochy a okolia cintorína, ako aj prácam na stavbe oplotenia.

Dobrovoľníci na vojnovom cintoríne v Sukove.

Sobotu sa dobrovoľníci rozdelili do dvoch skupín. Jedna skupina sa venovala prácam na oplotení v Sukove. Druhá početnejšia skupina sa presunula na vojnové cintoríny v Zbojnom a Svetliciach. Na oboch lokalitách dobrovoľníci pokosili plochu cintorína a tiež blízke okolie. Venovali sa tiež náteru krížov a oplotení na oboch pienych miestach.

Augustového tábora sa zúčastnilo 24 dobrovoľníkov. Počas troch dní odpracovali dokopy 576 pracovných hodín.

PODPORTE NÁS:

Páči sa Vám činnosť Klubu vojenskej histórie Beskydy. Podporte nás:

IBAN: SK4511000000002623066419

Za každý dar ďakujeme.